Rybožraví predátoři

Dlouhodobou výzvou stojící před rybářstvím je sladění hospodářských zájmů se zájmy ochrany přírody

Neúměrná ochrana některých druhů jako je kormorán velký, vydra říční nebo bobr evropský, způsobuje rozkolísání velmi složitě udržované „rovnováhy“ v naší hustě osídlené a intenzivně využívané krajině. Historie posledních let naznačuje, že vývoj patrně přinese řadu starostí a rizik, jež bude muset dříve či později řešit skupina subjektů, která situaci nezpůsobila. Bohužel v naší společnosti u značné části veřejnosti dochází k snadnému ovlivňování názoru. Mnoho lidí snadno podlehne předkládaným zkratkovitým informacím a nevnímá rybářství i myslivost jako původní činnosti zajišťující kvalitní potraviny, ale i ochranu přírody a udržování druhové pestrosti.

2020

  • Konference 27.2.2020 v Hradci Králové: Vliv vlka obecného a vydry říční na přírodu a hospodaření v krajině.


Různé události v roce 2018

  • Nedávno proběhla zajímavá konference na téma lipan podhorní 31.10.2018 v Žilině, další info ke stažení zde.
  • 5.12.2018 proběhla TK na téma vlk, bobr a vydra, kvůli které se strhl menší povyk. Existuje video a tisková zpráva.
  • Trefný popis situace s vydrou byl publikován např. v časopisu Rybářství č. 10-2018.Zajímavý pohled na věc hospodáře ČRS MO Králíky p. Jiřího Vidrmy ze dne 16.3.2018 (vedle)

KONFER-VYDRA2017.pdf

Konference Vydra 9.9.2017

Pokud jde o situaci na (hlavně) pstruhových revírech v souvislosti s rybožravými predátory, obecně lze říci, že "všichni" o příčinách a důsledcích ví, jen je ale potřeba konečně prosadit některá opatření "v legislativě" viz. závěry z konference Vydra 2017, které je dostupné také vedle/dole. Frustrace „pstruhařů“ je oprávněná, ale snad se opravdu začíná trochu blýskat na lepší časy...